Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Anаnаs mükemmel tаdı ve kokusunun yаnındа, sаğlığınızа birçok fаydа bаrındırır. Bu meyve аntioksidаnlаr, lif, A ve C vitаminleri, kаlsiyum, potаsyum, fosfor, mаngаnez ve folik аsitler аçısındаn oldukçа zengindir. Ayrıcа çok аz miktаrdа yаğ ve sodyum içermesi de bir bаşkа аrtısıdır. Çok аz miktаrdа kаlori içerdiğinden dolаyı her kilo vermek isteyen kişinin diyetinde yer аlmаlıdır. Bu meyveyi çiğ, sotelenmiş ve kızаrtılmış olаrаk yiyebilirsiniz. Bu meyveyi аyrıcа meyve sаlаtаnızа ekleyebilir, pizzа üzerinde yiyebilir veyа sаde bir şekilde meyve olаrаk tüketebilirsiniz. Dünyаdа en çok аnаnаs Hindistаn’dа, Kübа’dа ve Filipinlerde yetiştirilir. Ülkemizde ise Akdeniz ve Mаrmаrа Bölgesinde yetişmektedir. 

Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bаğışıklık Sistemini Güçlendirir

Ananas C vitamini deposudur. C vitamini ise bağışıklık sisteminiz için olmazsa olmazdır. Vücudunuzu virüslerden korur ve grip, soğuk algınlığı, kulak enfeksiyonu ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı direncinizi arttırır, hastalıkları önler. C vitamini ayrıca antioksidan görevi görerek hücrelerinizi serbest radikallerden korur. Serbest radikallerin artması, kan damarlarınızın tıkanmasına ve kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına, sık enfeksiyona sebep olabilir. Her gün ananas yiyerek sağlıklı kalabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yаrdımcı Olur

Kilo vermek isteyenler için ananas mükemmel bir besindir. Ananas içerdiği düşük kalori miktarı ile midenizi doldurup, enerji verir. Yarım kase ananas 60 kalori içerir. Ananas çok miktarda su ve lif içermektedir ve bu sayede daha uzun süre sizi tok tutar.

Hipertаnsiyonu (Yüksek Tаnsiyonu) Önler

Ananasın normal oranlarda tüketimi içerdiği düşük sodyum miktarı ve yüksek potasyum miktarı ile yüksek tansiyonu ve yüksek kan basıncını önler. Bir kase ananas içerisinde 1 mg sodyum ve 195 mg potasyum bulunmaktadır. Yüksek potasyum seviyesi kan basıncını düşürür.

Göz Sаğlığını Korur

A vitamini bakımından zengin olduğundan dolayı göz bozulmasını önleyip, göz hastalıklarına iyi gelir. Yapılan araştırmalara göre günde 3 porsiyon ananas yemenin erken yaşta göz bozulması ihtimalini %36 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

Kemiklerinizi Güçlendirir

Ananas bol miktarda manganez minerali içerir. Manganez ise kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Hatta manganez miktarının vücutta düşük bulunması durumunda kemikler zayıflar ve kireçlenme gibi problemler oluşur. Manganez ayrıca hücreleri serbest radikallerden korur. Bu sayede erken yaşlanmayı azaltarak, kanser gibi çeşitli hastalıklardan korur. Bir kase ananas içerisinde bulunan manganez günlük ihtiyacınızın %75’ini karşılar.

Cildinizi Pаrlаtır

Ananas içerdiği fazla miktarda C vitamini sayesinde hasar almış cildinizi düzeltip, temiz ve parlayan bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Ayrıca içerdiği enzimler, cildin elastisitesini arttırarak, ölü hücrelerden de kurtulmanızı sağlar. Antioksidan bakımından zengin olan meyve çok başarılı bir cilt bakım ürünüdür. Yaşlanma belirtilerini de yol eder. Ananası yiyerek ve posasını maske karışımlarınıza ekleyerek bu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Basit bir şekilde kesilmiş ananasın içerisini yüzünüze sürüp, 15 dakika boyunca bekledikten sonra yıkayarak bu mükemmel meyveden yararlanabilirsiniz

Sindirime Yаrdımcı Olur

Ananas bağırsaklarınızı ve midenizi yumuşatarak sindiriminize yardımcı olur. Bol miktarda çözünebilen ve çözünemeyen lif içerir. Ayrıca proteini parçalamaya yardımcı olan ve sindirime iyi gelen bromelayin öz suyu içerir. Ananas aynı zaman da bağırsak yolu enfeksiyonlarını da tedavi eder. Hatta ananas suyu doğal bir dışkı yumuşatıcı görevi görerek kabızlığı iyileştirir. Öğünlerinizin arasında ananas yiyerek sindiriminize katkıda bulabilirsiniz. Fakat fazla miktarda yememeye dikkat edin çünkü fazla tüketiminde ishale yol açabilir.

Diş Sаğlığınızı Destekler

Ananastaki fazla miktardaki C vitamini, dişlerinizde kir oluşmasını önler ve bu sayede diş eti hastalıklarından sizi korur. Yapılan araştırmalar sonucunda düşük C vitamini alımı sonucunda, diş etleri sorununa yol açmakta olduğu bulunmuştur. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda bromelain öz suyunun dişlerdeki lekeleri çıkarttığı ve bu sayede dişlerinizi beyazlattığı bulunmuştur. Fakat ananas gibi asitli meyveler diş minesini inceltip, diş hasarlarına yol açabililmektedir. Bu yüzden ananas yedikten sonra ağzınızı iyice yıkayıp, çalkalamayı ihmal etmeyin. Ananasın saydığımız faydalarından yararlanabilmek için konserve ananas değil, taze ananas tüketmeye özen gösterin. Konserve ananas içerisine şurup eklenmektedir.

Sаbаhlаrı Oluşаn Mide Bulаntısını Önler

Yapılan araştırmalar sonucunda sabah erken saatlerde ananas yemenin sabah bulantısını ve kusmayı önlediği bulunmuştur.  Yüksek mineral ve vitamin içeriği sayesinde bu mide bulantısı önleyici etkisi oluşur. Özellikle içerdiği B6 vitamini sayesinde hamilelikte sıklıkla oluşan sabah mide bulantıları önlenir. Eğer sabahları mide bulantısı yaşıyorsanız, sabah kalkar kalkmaz bir kase ananas yiyin.

İltihаp ile Sаvаşır

Ananas bol miktarda brolemain ismindeki maddeden içerir. Bu doğal bir iltihap önleyicidir. Hafif kas dokusu zedelenmesi, burkulma, lif kopması, tenozit gibi sorunlarla savaşıp, ayrıca morarmayı azaltır. Ayrıca eklem iltihabının sebep olduğu ağrıyı azaltır.

Ananas Nasıl Kesilir Soyulur?

Ananas kesilirken öncelikle keskin, tırtıklı ve esnek bir bıçak seçilir. Bıçak seçiminden sonra ananas yan tutularak önce üst yapraklı kısmı kesilir. Ardından dik konumda iken yukarıdan aşağıya doğru biraz derinden alarak dış kabuğunu kesilir. Bu işlemden sonra halen birkaç gözenek kaldıysa onlar da küçük bir oyucu ya da bıçak ile temizlenir. Ananas dörde bölünerek tam ortasında yer alan sert kısım çıkarılır. Bu işlemden sonra dilediğiniz şekilde bölerek tüketebilirsiniz. Ananas temizlenmiş ve dilimlenmiş şekilde de satışa sunulduğundan marketlerde bu şekilde bulabilirsiniz.

Ananas Nasıl Yenir?

 • Ananası küp küp kesip yalnızca meyve olarak veya meyve salatasına katıp tüketebilirsiniz.
 • Ananasın suyunu çıkarıp ananas suyu içebilirsiniz.
 • Ananası smoothielerinize katabilirsiniz.
 • Farklı şekillerde keserek pasta ya da kokteyl süslemesinde kullanabilirsiniz.
 • Tavada kızartıp üzerine ayrı bir kapta hazırlayacağınız karamel sosunu dökerek basit ama lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz.

Ananas Besin Değerleri Nelerdir?

 • Porsiyon Miktarı: 100 g
 • Kalori (kcal) 50
 • Toplam yağ 0,1 g
 • Kolesterol 0 mg         
 • Sodyum 1 mg
 • Potasyum 109 mg      
 • Karbonhidrat 13 g
 • Diyet Lifi 1,4 g           
 • Şeker 10 g
 • Protein 0,5 g  
 • A Vitamini       58 IU   C Vitamini       47,8 mg
 • Kalsiyum         13 mg  Demir  0,3 mg
 • D Vitamini       0 IU     B6 Vitamini     0,1 mg
 • B12 vitamini   0 µg     Magnezyum    12 mg
ÖNERİMİZ  Avokado Nasıl Yenir? Avokado Nasıl Olgunlaşır?
ÖNERİMİZ  Mango Nasıl Bir Meyvedir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir