Bilgisayar Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Bilgisayar Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Normalde aile büyüklerinin eve bilgisayar almasında amaç çocuğun ödevlerini yapması olsa da çocuklar sosyal ağlarda gezmek, oyun oynamak ve daha birçok farklı amaçla bilgisayarı kullanmakta. Elbetteki yayılan ve gelişen bu teknolojinin birçok faydası vardır, hayatımıza kattığı kolaylık yadsınamaz fakat başta bilgisayarlar çocuklarda bağımlılık yapmaktadır. Özellikle de gelişme çağındaki çocuklarda bu tür bağımlılıklar çocuklarda içedönüklük, yalnız hissetme, özgüven eksikliği ve hassasiyete sebep olmaktadır. Bu tür çocuklar her şeyden çok çabuk sıkılır hale gelmektedir.

Sağlığı hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kötü etkileyen bilgisayar bağımlılığı gençlerde ayrıca algılama ve öğrenmede güçlük, denge sorunları ve sosyal bozukluklar gibi birçok ciddi problemlere yol açmaktadır.

Bilgisayar Bağımlığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kişi haftada ortalama 30 saat bilgisayar başında zaman geçiriyorsa,
  • Çocuklarda bilgisayar oyunları dışında gerçek oyun oynamama,
  • Kişi vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçiriyorsa, kalkmak bilmiyorsa,
  • Kişi bilgisayar ile vakit geçirmediğinde çok sıkılıyor ve huzursuz oluyorsa,
  • Kişi dışarda arkadaşlarıyla zaman geçirmek ve sosyalleşmek yerine bilgisayarda oturmak istiyorsa,
  • Kişi bilgisayar kullanmak için ailesine yalan söylüyorsa,
  • Kişi ödevleri yapmak yerine bilgisayarda zaman geçiriyorsa,
  • Kişinin ders ve okul başarısında düşüş varsa,
  • Kişi yemeği bilgisayar önünde yemek istiyorsa,

Bilgisayara Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Bilgisayar bağımlılığından kurtulmak için günde bilgisayar kullanımı okul öncesi çağlarda 45 dakika, ilköğretim çocuklarında 1,5 saat ile sınırlandırılmalıdır. Lise öğrencilerinde ise bu saat haftaiçi günlük 2 saati geçmemelidir. Eğer ergenlik dönemindeki çocuklar bu tür kısıtlamalara uymuyorsa bilgisayarlarına ebeveynleri tarafından el konulmalıdır.

Aileler gün de en аz 10-15 dаkikа telefonsuz, televizyonsuz ve bilgisаyаrsız zаmаn geçirmeyi аlışkаnlık hаline getirmelidir. Bu sаyede hem beyinler dinlenecek hem de аileler аrаsı iletişim de аrtаcаktır. Bu süre zаrfındа insаnlаr kendilerine аsıl neyin iyi geldiği konusundа düşünecektir. Bu sаyede bаğımlılıklаr zаmаnlа аzаlаcаktır.

ÖNERİMİZ  Kuşburnu Yağı Ne İşe Yarar?

Çocuklar ve gençler ailede, anne ve babalarında ne görürlerse onu yapmak onu taklit etmek isterler. Bu yüzden bilgisayar kullanımında öncelikle anne ve babalar çocuklarına örnek olmalı, bilgisayar kullanımını sınırlandırmalı ve bu şekilde bağımlılığın önüne geçmiş olmalılar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir