Brokoli Nasıl Saklanır?

Brokoli Nasıl Saklanır?

Brokoli, özellikle gençler ve çocuklаr аrаsındа çok sevilen bir sebze türü olmаsаdа, çok fаydаlı olduğu bilinir. Mutfağımıza aldığımız bu sebze çoğu zaman kısa vadede tükeletilemeyebilir. Buz dolabında saklandığı taktirde uzun ömürlü olmaz. Bu yuzden uzun süreli saklanması durumunda buzlukta muhafaza edilmesi daha yararlı olacaktır.

Brokoli Buzlukta Nasıl Saklanır?

Malzemeler

  1. 2 adet büyük boy tencere
  2. Buzluklarımızda bulundurduğumuz içi buz dolu buz kalıbı
  3. Buz dolabı poşedi (tercihen ağzı kilitli olan tip)
  4. Büyük boy tencereyi dolduracak kadar soğuk su

Yapılışı:

Öncelikle şunu belirtelim saklamak istediğiniz brokoliler mutlaka taze olsun. Taze olmayan brokoli dondurulduğu taktirde lezzeti ve vitamini açısından çok faydalı olmayacaktır.

Brokolilerinizi güzelce yıkayın. Ardından yapraklarını ve sert kısımlarını ayırıp, sayfa başındaki resimde olduğu gibi parçalara ayırın. Bir kaba tuzlu su hazırlayıp ayırdığınız brokolileri içerisine atın ve 10-15 dakika kadar bekletin. Bu esnada hazırlamış olduğunuz 2 adet tencerenin birine yarısından biraz fazlası olacak şekilde su koyup kaynatın. Diğer tencerenizede, yine yarısından biraz fazla olacak şekilde, daha önce buzdolabınızda bulunan soğuk suyu koyun ve içerisine buzları atın(soğuk su ve buz işlemini brokolilerinizi tuzlu sudan cıkardıktan sonra yapmanız suyun soğukluğunu kaybetmemesi ve buzların erimemesi açısından daha etkili olacaktır). Tuzlu suda bekletme işlemi bittikten sonra brokolilerinizi önce sıcak suya atıp 5 dakika kadar beklettikten sonra soğuksu ve buz karışımı olan tencerenize atıp şoklayın ve 2 dakika kadar bekletin. Ardından bir süzgeç yardımı ile suyunu süzün ve ıslaklığı gittikten sonra buz dolabı poşetlerinize koyup ağzını iyice kapadıktan sonra buzluğa atın. Brokolileriniz saklanmaya hazır.

NOT: Brokolinin buzlukta en fazla saklanma süresi 12 aydır.

 

BAKLAVA NASIL SAKLANIR öğrenmek için TIKLAYIN

ÖNERİMİZ  Afrodizyak Nedir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir