Çocuklar Gözlük Takmaya Nasıl Alıştırılır?

Çocuklar Gözlük Takmaya Nasıl Alıştırılır?

Gözlük kullanmaya yeni başlamak yetişkinler için her ne kadar atlatılması kolay ve bilinçli bir süreç olsada bu süreç küçük çocuklar için zaman zaman zorlayıcı olabiliyor.  Bu yazımızda Gözlük Takmak İstemeyen Çocuklar İçin alıştırıcı Yöntemlerden bahsettik.

Aileler çocuklarını gözlüğe alıştırmanın zor olacağını düşünerek endişe yaşasalar da uygun verilmiş bir gözlükle görmesi ve konforu artan çocuk, gözlüğü kısa zamanda benimseyecektir. Çocukları düzenli gözlük kullanımına teşvik ederek ileride oluşabilecek göz tembelliği ve şaşılık gibi rahatsızlıkların önüne geçmek mümkün olabiliyor.

Çocuk gözlükten fаydа gördüğünü hissettikçe; çocuğun gözlüğü benimsemesi çаbuklаşаcаktır. Gözlük kullаnаn çocuğu etkileyen dış fаktörler ebeveyn telаşı ve аrkаdаşlаrının dаvrаnışlаrdır

Gözlük Takmak İstemeyen Çocukları Gözlüğe Alıştırma Yolları

Burun Üstü Ağırlığı Yapmayacak Çerveve Seçin

Gözlüğe uyum sürecine yeni başlayacak çocuk için çerçevenin ve camın seçimi oldukça önemli. Çocuklara burnuna ağırlık yapmayacak, kirpiklerini ve gözkapağını rahatsız etmeyecek, yüz şekline uygun gözlükler alınmalıdır. Gözlük camının kirpiklere değmesi, çocukta refleks olarak çerçeveyi yakın gözlüğü gibi aşağıya itmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda odaklanma bozulur ve görme kalitesi
olumsuz etkilenir.

Çocuklarda her yıl göz muayenesi yapılması önerilirken yüz gelişimi sürekli değiştiği için çerçeve değişimi de her yıl yapılmalıdır. Gözlük seçim aşamasında önce optikçi ve ebeveynin seçeceği alternatifler arasından çocuğun kendi gözlüğünü seçmesine izin vermek gerekir ki bu motivasyonunu artıracaktır. Optikçinin doğru montaj yapması da diğer önemli detaylardan biri. Montajı düzgün yapılmayan gözlüğün düşme ve kaybolma riski de yüksektir. Özellikle camın kırılarak zarar vermemesi için kırılmalara karşı dirençli bir cam tercih ediliyor olması elzemdir.

ÖNERİMİZ  Gebelik Testi Silik Çıkıp Hamile Olan Var mı?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir