Çok Programlı Lise Nedir?

Çok Programlı Lise Nedir?

Çok Programlı Lise, Öğrenci sаyısının аz olduğu yerleşkelerde fаrklı lise türlerinin,(düz, meslek ve teknik) tek okuldа toplаndığı liseye denir. 2014 yılındа yаpılаn düzenleme ile eğitim hizmetine Çok Programlı Anadolu Lisesi olаrаk devаm etmektedirler.

Çok Programlı Anadolu Liseleri içerisinde birden fazla seçenek bulundurur. Öğrenci Çok Programlı Anadolu Lisesi nin hangi türünden mezun olduysa diploması o bölüm üzerinden verilir. Örneklemek gerkirse, Çok Programlı Lise nin Anadolu Lisesi sinden mezun olan bir öğrenci Normal bir anadolu lisesi mezunları ile aynı diplomaya sahip olur. Yada Çok Programlı Liselerin mesleki ve Teknik bölümünden mezun olan bir öğrenci normal bir mesleki veya teknik lise mezunu ile aynı diplomaya sahip olur.

Çok Programlı Lise Mezunları Sınavsız Geçişten Yararlanabilirmi?

Çok Programlı Anadolu Liselerinde okuyan öğrenciler, sadece görmüş olduğu derslerden sorumludur. Yani Çok Programlı Anadolu lisesinin Düz lise kısımında okuyan bir öğrenci, aynı okul içerisindeki mesleki ve teknik okul derslerinden sorumlu tutulamaz.

Bu sebeple Eğer bir çok programlı lisenin mesleki ve teknik okulunda okuyorsanız, hem staj imkanınız bulunur hemde yüksek okullar için sınavsız geçiş hakkınız vardır. Fakat Çok Programlı liselerin düz lise kısmından mezun olmuşsanız Sınavsız geçiş hakkınız bulunmamaktadır.

ÖNERİMİZ  Antioksidan Ne demektir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir