Deprem Korkusu Nasıl Geçer?

Deprem Korkusu Nasıl Geçer?

Deprem, tanım olarak yer kabuğundaki katmanların kırılarak yer değiştirmesidir. Bu yer değiştirme sırasında küçük sarsıntılar oluşabileceği gibi büyük sarsıntılarda oluşarak insan hayatını ciddi ölçüde tehlikeye atabilir. Yaşanılan her doğal afet gibi deprem de kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir ve beyinde kalıcı bir korku yaratabilir. Gerek o an yaşanılan panik, korku gerekse daha önce yaşanılan olayların akla gelmesi gibi durumlar, Deprem korkusunun nasıl yeneceğim? sorusunu da akla getirebilir.

Deprem Korkusunu Nasıl Yenebilirim?

Kişi kendi başına hiç bir yardım almadan korktuğu her konuyu kafasında elbette bitirebilir fakat durum kişinin kontrolünden çıkarak günlük hayatının etkileyen büyük bir fobi haline dönüşmüşse bu aşamada uzman desteği almak şart hale gelmiştir.

Kişiler önce kesinlikle böyle bir korkusu olduğunu kabullenmeli ve bu korkuyu yenmek istediğine kendini inandırmalıdır. Öncelikle deprem öncesi ne gibi hazırlıklar yapılmalı, deprem çantasında neler bulunmalı ve deprem sırasında neler yapılmalı, nasıl davranılmalı gibi belli başlı bilgileri edinmelidir. Bu bilgilere edinmek için her türlü kaynaktan bilgi alınabileceği gibi bilgilendirme seminerlerine de katılmak mümkündür.

Ancak durum kişinin kendi başına halledebileceği ve bilgi edinerek aynı zamanda uygulayarak bile aşamayacağı bir hal aldıysa kesinlikle bir uzman desteği şarttır. Hayatı olumsuz etkileyecek bir hal almadan bir uzman tarafından uygulanacak bütün tedavi yöntemlerine eksiksiz uyarak bu durumdan kurtulmak elbette kişinin kendi isteği ile de mümkündür.

Deprem Korkusunun Belirtileri Nelerdir?

Yaşanabilecek her travmatik olay insan beyninde farklı etkiler bırakabilir ve her bireyde farklı şekilde meydana çıkabilir. Bu kişisel korkular kişinin kendi başına ve aldığı basit önlemler ile atlatılabilecek olsa da bazı durumlar kişinin günlük hayatının olumsuz etkileyerek aşılması zor hale gelen bir olay haline gelebilir.

ÖNERİMİZ  HAYIR diyebilmenin Yolları Nelerdir?

Herkeste fаrklılık gösterse de deprem korkusunun kişilerdeki belli bаşlı belirtileri şunlаrdır;

  • Uyku düzensizliği veya uyurken sıçrayarak uyanmak
  • Devamlı olarak ağlama isteği
  • Korkudan doğan asabiyet ve küçük olaylara büyük tepki verebilme eğilimi
  • Sürekli deprem hakkında konuşmak
  • Devamlı sarsıntı oluyormuş hissine kapılmak
  • Sürekli panik halinde olarak çevredekileri panik haline sürüklemek
  • Bazı kişilerde evden çıkamamak, asosyalleşmek bazı kişilerde ise eve girememe durumu

Bu ve bunlar gibi birçok neden deprem korkusunun belirtileri arasına girebilir. Belli bir aşamadan sonra bu korkular aşılmadığı takdirde insan hayatı olumsuz etkilenebilir. Kişinin sağlığının bozabilecek olan endişeye bağlı yemek yememe durumu, uyumama durumu günlük hayatta devamlı olarak deprem olacağının düşünerek adapte olamama sorununa bağlı olarak trafikte kaza yapmaktan yolda takılıp düşmeye kadar her türlü soruna neden olabilecek durumlar meydana gelebilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir