Evde Çocuklarla Yapılacak En İyi Aktiviteler Nelerdir?

Evde Çocuklarla Yapılacak En İyi Aktiviteler Nelerdir?

Sıkıntılı süreçten geçtiğimiz şu günlerde aynı ev ortamında aynı şeyleri yapmaktan hepimizin sıkıldığı anlar olur. Büyükler kendilerine meşgale bulurken çocuklar herzaman aynı şeyleri yapmaktan keyif alamayabilir. Bu sebeple siz ebeveynlerle birlikte bir takım aktiviteler yapma, hem sizler hemde çocuklar için keyifli olacaktır. Bu makalemizde Evde Yapılacak Bir kaç Aktiviteden bahsettik.

Evde Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

1- Aile albümü oluşturun

Eskilerde fotoğraf makinalarından alldığımız fotoğrafları saklamak ve zaman zaman onları çıkarıp bakmak, duygulandırırken keyif veren bir aktiviteydi. Artık günümüzde cep telefonlarımızın galerisinde kalan fotoğraflar çoğu zaman farkına bile varmadan siline biliyor. Bu sebeple hem resimlere tekrar bakıp hemde onları album haline getirerek bilgisayarınızda veya veri yedekleyicinizde saklayabilirsiniz.

2- Çarşaflardan çadır kurup evde kamp ortamı yaratın

Teknolojinin ilerlemediği zamanlarda çocukluğumuzun en sevilen ve en eğlenceli aktivitelerinden biriydi şüpesiz. Sizlerde çocuklarınızla evde kamp ortamı oluşturarak onları eğlendirirken doğaya da hazırlaya bilirsiniz.

3- Birlikte yemek yapın

Yemek yapmak Toplum kültürümüzde kadınların marifeti olarak bilinsede kadın erkek herkesin iyi yapabildiği birşeydir. Çocuklarınızla birlikte yemek yaparken hem vakit geçirip hemde iyi yemek yapma konusunda onları yetiştireblirsiniz.

4- Farklı oyunlar Deneyin.

Bir takım kutu oyunları veya bir kaç kişi oynayabilieceğiniz farklı oyunlar seçebilirsiniz. Oyuncakçılardan temin edebileceğiniz ve çocuklarında rahatlıkla oynayabileceği kızma blader, jenga, tabu tarzı oyunlar seçebilir yada birlikte sessiz sinema tarzı hoş vakit geçirebileceğiniz oyunları tercih edebilirsiniz.

5- Sesli Kitap Okuyun

Belkide en faydalı aktivitelerden biride budur. Bu şekilde çocuklarınız, hem hayal dünyalarını geliştirir hemde kitap okuma alışkanlığını sizin sayenizde kazanabilir.

6- Çiçek ekin

Balkonunuza, camın önüne ya da evin güneş alan bir köşesine çiçek ekmek için ailece bir araya gelebilirsiniz. Sadece çiçeklerle sınırlı kalmayın, küçük sebze fidelerini deneyebilir, kendi domatesinizi sofranıza taşıyabilirsiniz.

Çocuklar hem su hem de toprakla uzun süre vakit geçirebilirler. Toprak enerjilerini alır, yetiştirmeyi öğrenirler. Çiçek ekmek konusunda bilginiz olmaması, bu aktiviteye başlamak için bir engel değil. Siz de yaparken öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden araştırarak doğru bitkiyi bulmak, toprak ve saksı almak, ekmeyi ve sulamayı öğrenmek sizin için de yeni bir deneyim olabilir.
Tüm bu malzemeleri almak için evden çıkmanıza da gerek yok, internetten sipariş verebilirsiniz.

7- Evde Parti Düzenleyin

 

Parti vermek, arkadaşları çağırıp kalabalık bir eğlence düzenlemek değildir. Aile olarak siz de parti yapabilirsiniz. Partinize bir konsept belirleyin, örneğin 80’ler ya da 90’lar partisi… Müzikleri seçmek, parti yiyeceklerini hazırlamak, salonu parti için hazırlamak, o yılların müzikleriyle birlikte dans etmek son derece eğlenceli bir aktivite olacaktır.

Yaratıcılığınızı kullanın, her cumartesi gecesini partiye ayırın, her partiye yeni bir konsept bulun ve ailece birlikte bol bol eğlenin.

9- Gelecek yılın tatillerini planlayın

Tatil planları yapmaya başlayın. Nasıl bir tatil yapacağınıza yeniden karar verin. Tarihi yerleri olan bir şehre mi, deniz kenarına mı gideceksiniz? Otelde mi kalacaksınız yoksa kamp mı yapacaksınız? Bunun sohbetini yapın.

Gideceğiniz yerleri hep birlikte seçin. Fotoğraflarına bakın, otelleri inceleyin, yol alternatiflerini çıkartın. Rezervasyon yaptırmak, uçak bileti almak için acele etmeyin. Zamanı plan yaparak ve aslında ailece birlikte hayal kurarak geçirin.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir