Fuşya Nasıl Bir Renktir? Fuşya Nedir?

Fuşya Nasıl Bir Renktir? Fuşya Nedir?

Fuşya Nedir?

Fransız botanikçi Charles Plumier bir bitki türü bulur. Bu bitki türünün rengi fuşyadır. Plumier bulduğu bu bitkiye o zamana kadarki botanikle ilgili en kapsamlı kitabı yazan Alman bilim adamı ve yazar Leonard Fuchs’un ismini verir. Böylece ünlü bilim adamının ismi hem çiçek hem de renk olarak renk kartelalarında ölümsüzleşmiştir. Fuşya çiçeği keşfedildikten sonra birçok bahçe düzenlemesinde ve evlerde süs bitkisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Fuşya Nasıl Bir Renktir?

Fuşya (/ fjuːʃə / az-shə) canlı morumsu kırmızı renktir. İsmini, 16. yüzyılda yaşamış Alman botanikçi Leonhart Fuchs’dan almıştır. Fuşya rengi ilk Fransız kimyager Francois-Emmanuel Verguin tarafından 1859 yılında patenti fuchsine olarak adlandırılan yeni bir anilin boya rengi olarak tanıtıldı.

Günümüzde de Küpeçiçeğine fuşya adı da verilir. Kimi yerlerde fuşya rengi çingene pembesi, galibarda veya magenta olarak da adlandırılır.

Fuşya Renkgi Nasıl Elde Edilir?

Fuşya rengi tam ve eşit yoğunlukta mavi ve kırmızı ışık karıştırılarak elde edilir. Renkli baskı ve tasarımda magenta rengi ve fuşya arasında daha fazla farklılıklar bulunmaktadır. Magenta daha kırmızımsı iken, fuşya ise genellikle daha morumsu bir renktir. Fuşya çiçeği kendi içinde mor renginin geniş bir yelpazesini içerir.

Fuşya Renginin İnsanlara Etkisi

  • Aşkı ve Sevgiyi simgeler
  • Dikkat Çeker
  • Rahatlık ve Sakinlik hissi uyandırır
  • Motive eder
  • Kişiyi daha güçlü ve mutlu hissettirir
  • Pozitif etki yaratır
ÖNERİMİZ  Fondöten Nedir?, Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Benzer İçerikler

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir