HAYIR diyebilmenin Yolları Nelerdir?

HAYIR diyebilmenin Yolları Nelerdir?

İnsanlar bizden yapmak istemediğimiz bir şeyler istemesinler diye gözlerinin içine bakarız. Çünkü yapmak istemediğimiz şeyleri yapmamanın tek yolu hayır diyebilmektir. Ama bu beş harfli kelimeyi söylemek bizim için bir eziyete dönüşür. Sonuç olarak hayır demektense, peki demeyi tercih ederek, kendimize eziyetin başka bir versiyonunu yaşatmayı seçeriz. Ya da kaçamak cevaplarla saklambaç oynamayı seçeriz ki, ben sağlıklı bir iletişime bunu hiç yakıştıramam.

İstemediğimiz şeyler için evet dediğimiz zaman karşımızdakini mutlu etmiş olmanın hazzı uyuşturucu bir etki yaratarak ne kadar iyi bir insan olduğumuzu bize fısıldasa da, özümüz ve ben duygumuz (bencillik değil) onu istemediği bir şeyi yapmaya zorlayarak varlığını, tercihlerini hiçe saydığımız için yüreğimize huzursuzluk tohumları eker.

Diğer taraftan evet demeye alışmış olan ezilmiş ego, bilinç altımıza hayır dediğimiz zaman kötü ve bencil bir insan olacağımızı kodlar. Böylece iki sözde çelişkilere büyüteç tutarak fark etmemiz için sessiz çığlıklar atar.

Hayır Demenin Yolları Nelerdir?

  • Kendinize  4-10 gün sonraya bir hayır deme günü belirleyin.
  • Bugün için keyfi bir program yapmayın. (İşle ilgili plan ve programlar. Zorunlu durumlar hariç)
  • Kendinizi en az 4 gün öncesinden bu gün için psikolojik olarak hazırlayın.
  • Belirlediğiniz gün içinde yapmak istemediğiniz her şey için Hayır’la başlayan bir cümle kurun. Fakat mümkün olduğunca sevecen bir tavır takının.  Örneğin: arkadaşınız “Yemeğe gidelim mi?” diye sordu ve gitmek istemiyorsunuz. (Aslında o gün gitmek isteseniz bile özellikle hayır demeyi seçerseniz çalışmanız daha verimli olur.)
  • Cevap cümlesinin başında mutlaka hayır kelimesini kullanın, sevecen fakat net bir ses tonu ile konuşun. Örneğin: “Hayır canım. Bugün yemeğe gitmek istemiyorum. Sen de müsait olursan hafta sonu gideriz.” gibi.
  • Hiç reddedemeyeceğiniz durumlarda bile kendinize o günün hayır deme günü olduğunu hatırlatarak, motive edin.
  • Başlangıçta kendinizi kötü hissedeceksiniz. Çünkü alışkın olmadığınız ve egonuzun da alışkın olmadığı bir durum söz konusu. Fakat akşama kadar bilinçaltınızın “reddedersen kötü insan olursun” yargısı bir nebze yumuşayacak ve huzursuzluğunuz azalacaktır.
  • Hayırlı “hayır”larınızla muhatap olan evet avcısı çevrenizin de bu durumu sindirmesi zaman alacak tabii. Tartışmaya yol açacak tavırlardan özellikle kaçınıp, hayır diyebilmenin sempatik yollarını ararsak, davranmaya değil, düşünmeye sevk ederiz. Ve bütünün hayrına hizmet etmiş oluruz.
  • Kendinize 6 aylık “hayır günleri” takvimi çıkartabilirsiniz. Demenin zor olmadığı yargısına vardığınız zaman bile arada sırada bu disiplini uygulayın. Çünkü eski alışkanlıklar sıkça kapınızı çalacaktır.
ÖNERİMİZ  Kendimi Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir