İdeal Evlilik Yaşı Kaçtır?

İdeal Evlilik Yaşı Kaçtır?

Haramdan sakınmak ve günahlardan korunmak için bizlere adeta Kalkan vazifesi gören evlilik hayatı dinimizce müstehap görülen davranışlardan biridir.

Toplum içerisinde zinadan korunup harama bulaşmamak için aslında çok büyük bir kurtarıcımız olan evlilik başlıca bazı şartları bir arada bulunduran kimselerin vakti zamanı gelince uygulaması gereken en önemli gerekliliktir.

İdeal Evlilik Yaşı Kaçtır?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ana Yasasına göre 18 yaşını tamamlamış bireylerin kendi iradesi le evliliğine yasal yollardan musade etmiştir fakat önemli olan kişilerin Evliliğe, fikir düşünce ve karakteristik özellikleri bakımından hazır olmalarıdır.

İslam Dini açısından evlilik yaşı ile ilgili herhangi bir yaş sınırı belirtilmemiştir, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed SAV. Bekar bireylerde zina tehlikesine karşı, kendini evliliiğe hazır hisseden kişilerin evlenmesinin hayırlı olacağını buyurmuştur.

Evlilikte Yaş Farkı Önemlimidir?

Kimileri evlilikte erkeğin kadından küçük olmasını yadırgarken, kimileri de biyolojik yaş farkının sevginin yanında önemsiz olduğunu savunur. Kadınlar erkeklere göre daha erken yaşta olgunlaştıkları için erkeğin kadına göre büyük olması, evlilik sürecinde daha az problem ortaya çıkarır. Çünkü yaşı küçük olan erkekler kendilerine göre olgun olan eşlerine uyum sağlamak için daha büyük bir çaba göstermeleri gerekir.

Yaşın ilerlemesi ile anne olma duygusu artış gösteren kadınlar, eşinde Baba olma sorumluluğunu kaldırabilecek seviyede olmadığını görmek, hayal kırıklığına uğratacaktır. Bu durum göz önünde bulundurularak evlilik düşünülmelidir.

Evlilik İle İlgili Hadisler

” Ey gençler sizden evlenmeye gücü yeten kimse hemen evlensin zira evlilik gözü haramdan en iyi koruyan ve tenasül uzvunun en sağlam kalesidir. Evlenmeye imkanı olmayan ise oruç tutsun zira oruç şehveti kırmaktadır”  ( Buhari, SAVM, 1, Nikah.2 3; Muslim, Niksh, 1, 3 )

ÖNERİMİZ  Ciltteki Saç Boyası Nasıl Çıkar?

” Üç şeyi geçiktirmeyin; Vakti gelince namazı, hazır olunca cenazeyi ve denk birini bulunca bekarı evlendirmeyi ” ( Tirmizi, Salat 13/171 )

” Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur, kalan diğer yarısı hakkında ise Allah Korusun”  ( Hasemi, IV, 252 )

” Evlenin çoğalın çünkü ben ( kıyamet gününde) diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim ” ( Abdurrezzak, el-Musannef VI, 173   Beyhaki, es-sünenül-kübra, VII, 131 )

” Kadın 4 şey için nikahlanır; malı için, soyu sopu için, güzelliği için ve dini için. Sen dini bütün olanı seç ki sıkıntı çekmeyesin ” ( Buhari, nikah, 15;  Müslim, Rada 4 )

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir