İpi Kopmuş Spiral Nasıl Çıkarılır?

İpi Kopmuş Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spirаl; kullаnım süresi sonа erdiğinde veyаhut kişi аrtık gebe olmаyа kаrаr verdiğinde bir doktorа gidilip çıkаrttırılır. Kаdın doğum uzmаnı herhаngi bir аnestezi uygulаmаdаn spirаli kolаycа çıkаrmаktаdır.

Spiral kullanan kadınlarda en çok merak edilen konu ise spiralin nasıl çıkartılacağıdır. Rahim içine yerleştirilen spiralin amacı spermlerin rahim duvarına doğru çıkmasını önlemektir. T şeklinde bir çubuk olan spiral gebelikten uzun bir koruma sağladığından yaygın olarak kullanılan bir koruma yöntemidir.

Spiral kullanan kadınlarda spiralin çıkarılması hakkında korku ve çekince duyulmaktadır. Fakat spiraller oldukça basit ve acısız şekilde çıkarılmaktadır. Kişi spirali çıkarıldıktan sonra günlük yaşamına dönebilmektedir.

Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spiralin çıkartılması takılmasına oranla basit ve acısızdır. Spiral çıkarılırken lokal veya genel anestezi kullanılmamaktadır. Spiralin çıkarılması hastaya herhangi bir acı vermemektedir.

Öncelikle spiralin ultrason ile yeri tespit edilir ve sonrasında hasta muayene masasına yatırılır. Spiralin rahim içinden çıkarılabilmesini sağlayan ipleri bulunmaktadır.  Hastanın rahmindeki spiralin ipleri vajina kanalına doğru sarkar. Doktor da spiralin iplerine ulaşır ve ipleri çekerek spirali çıkartır. Bu şekilde spiralin çıkarma işlemi ortalama olarak 1-2 dakikada hastaya herhangi bir acı ve ağrı hissettrilmeden kolayca tamamlanır.

Rahim Ağzında İpi Görülemeyen Hastalarda Spiral Nasıl Çıkartılır?

Spiralin ipleri çok nadir olarak rahim ağzında görülmeyebilir. Bu durumda spirali ipleri vasıtasıyla çekmek mümkün olmadığından spiral ince bir muayene aleti kullanılarak çıkarılmaktadır. Bu işlem biraz daha uzun sürmekte ve ağrılı olmaktadır. Spiralin ince alet ile çıkarılamadığı durumlarda rahim içine histeroskopi isimli kameralar sokulur ve bu sayede yeri öğrenilen spiral çekip çıkarılır.

Spiralin istenilip de çıkarılmama gibi bir ihtimali yoktur. Basit veya zor şekilde spiral her şekilde rahimden çıkarılmaktadır.

ÖNERİMİZ  Cinsel Enerjiyi Arttırmak İçin Ne Yapılır?

Spiralin Karın İçinde Saptanması

Spiralin karın içinde saptanması oldukça nadir olarak görülen bir durumdur. Bu durumda spiral karın içine doğru kayar ve bu da ultrason aleti ile anlaşılır. Rahimde ve rahim çevresindeki organlarda olmayan spiralin karna kaçtığı ihtimali düşüncesi ile karnın ultrasonu çekilir. Böyle bir durumdaki karındaki spiral ameliyat ile rahimden değil, karın içinden çekilerek çıkartılır.

Spiral Ne Zaman Çıkarılmalı?

Spiralin takılma zamanına dikkat edilmesi gerektiği gibi çıkarılma zamanına da dikkat edilmelidir. Çıkarılması için en uygun zaman ise rahim ağzının normale göre daha açık olduğu adet zamanlarıdır. Bu sayede rahim kanalı daha çık görüldüğünden spiral daha kolay çıkartılır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir