Kahverengi Balgam Neden Olur?

Kahverengi Balgam Neden Olur?

Mukus olаrаk dа bilinen bаlgаm şeffаf, sаrı, yeşil, kаhverengi dаhil olmаk üzere birçok fаrklı renkte olаbilir. Bаlgаm çıkаrmаk nаhoş bir görüntü oluştursа dа, vücuttа birikmiş olаn, zаrаrlı mаddelerin аtılmаsını sаğlаyаrаk, аkciğerleri, boğаzı, burun, mide ve bаrsаk ile nefes sistemini korumаktа önemli rol oynаyаn bir аktivitedir.

Enfeksiyonlar

Akciğer hаstаlıklаrı ve üst solunum yolu enfeksiyonlаrı kаhverengi bаlgаmın olаsı ciddi nedenlerindendir. Solunum yolundа iltihаp olduğundа, аkciğeriniz mikrop ve bаkterileri temizlemek için dаhа fаzlа bаlgаm üretmeye bаşlаr. Kаhverengi bаlgаm, аyrıcа kronik bronşit, аmfizem ve аkciğer kаnserinin tipik belirtilerindendir.

Burun içi polipler

Nazal polipler burun içi ve sinüslerde tahrişe neden olabilirler. Bunun sonucunda ise burun kanamasıyla beraber, kahverengi balgamla da karşılaşılabilinir.

Alkol alma

Alkol tüketimi, bağışıklık sistemini zayıflatıp, üst solunum yolu hastalıklarını tetikler. Bu durum genellikle akciğer ve boğaz iltihabı ile sonuçlanır, kahverengi balgam gibi çeşitli semptomlara da neden olur. Belli alkollü içecek türleri de balgam renginde değişikliğe yol açabilir.

Sigara içme

Öksürük, kahverengi balgam çıkarma, nefes darlığı, halsizlik sigara tiryakilerinde sık görülen semptomlardır. Kahverengi balgam çıkarmanın en yaygın nedenlerinden biri, sigara içme sonucu meydana gelen nikotin, reçine, katran gibi zararlı maddelerin kombinasyonun akciğerde kahverengi balgama dönüşmesidir.

Asit reflü

Asit reflü hastalığının semptomlarından biri de kahverengi balgam çıkarmaktır. Kahverengi balgamınız asit hazımsızlığı nedeniyle meydana geliyorsa, durum ayrıca irritabl barsak sendorumunu da işaret edebilir.

Hava kirliliği

Hava kirliliğinin yoğun olduğu bir bölgede mi yaşıyorsunuz? o zaman her an kahverengi balgam çıkarma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Toz ve kir küçük parçaçıklar halinde ciğerlede birikip, balgam renginde değişikliğe neden olabilir.

Kаhverengi bаlgаm nаsıl geçer?

Bol bol su için

Günde 2-2,5 lt su içmek vücudu toksinlerden temizlemeye ve kahverengi balgamın incelip çabuk çıkmasına yardımcı olur.

Tuzlu su ile gargara yapın

Bir bardak ılık suya biraz tuz katıp karıştırıp, bu çözeltiyle gargara yapmak da balgamı temizlemeye yardımcı olacaktır.

Buhar tedavisi

Bir kaba kaynar su koyun, başınıza havlu geçirip bu sıcak suyu soluyun. Solunum yolları açılacak, kahverengi balgamdan kurtulma süreci hızlanacaktır.

Kahverengi balgamı geçiren ilaçlar;

Doktorunuzа dаnışmаdаn hiçbir ilаcı kullаnmаyın.

Boğaz pastilleri

Boğaz pastili kullanmak da boğaz ağrısı, öksürük ve balgamı azaltabilirsiniz.

Doğru beslenin

Bağışıklığınızı güçlendirmek için meyve sebze ağırlıklı beslenin, işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Neti pot veya sinus rinse kullanın

Eczaneden temin edebileceğiniz sinüs rinse ile solunum yollarını temizleyebilir, böylece kısa sürede kahverengi balgamdan kurtulabilirsiniz.

Ballı zencefil suyu için

Taze zencefil suyu ile balı karıştırıp günde 2 kez içmekte kahverengi balgamı söktürmeye yardımcı olacaktır.

ÖNERİMİZ  Balgam Nasıl Atılır?, Balgam Sökmek İçin Ne Yapılır?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir