Kedilerde Hamilelik Kaç Ay Sürer?

Kedilerde Hamilelik Kaç Ay Sürer?

Bu yazımızda kedilerin hamilelik süresi ile ilgili bilgileri sizler için kaleme aldık.

Kedilerde Gebelik Kaç Ay Sürer?

  • Kediler ortalama olarak bir yılda 3 kere doğum yapmaktadırlar. Kedilerde hamilelik süresi 58 ila 63 gün sürmektedir. Yani kediler ortalama 2 ay hamilelik yaşar diyebiliriz. Bu süre zarfında 22. günden itibaren veterinerde muayeneler yaptırılmalıdır.
  • Kedilerde hamilelik ultrason cihazı ile anlaşılmaktadır. Gebeliği anlaşılan kedinin karnındaki kedi sayısı ve kedilerin durumları yine ultrason ile anlaşılmaktadır.
  • Kedilerin doğum süresi içinde 2 kez veterine girmek iyi olacaktır. Doğacak kedilerin sağlık durumları ve düşme risklerinin anlaşılması için gebeliğin 40-45. günlerinde veterinere gitmek çok iyi olacaktır.
  • Kedilerin doğum süreçleri bittiğinde yani 65. güne gelindiğinde eğer hala doğum olmamışsa geç kalınmadan veterinere gidilmelidir. Geç kalındığı durumlarda kedilerin anne karnında ölme ihtimali yüksektir. Anne karnındaki bebeklerin doğmadan ölmeleri annelerini de zehirleyebilir ve ölüme sebep olabilir.

Kedinin Doğum Yapacağı Nasıl Anlaşılır?

Kediler doğum yapacaklarını yan yatarak ve ağız açık şekilde hızlı hızlı nefes alarak belli ederler. Bu durumdaki kedinin göğsünden karın bölgesine doğru bir dalgalanma olmaktadır. Dalgalanma hareketi olurken vücutta hormon salgılanır, vajinal kaslar kasılır ve rahim ağzı açılır. Sonrasında ise pelvis çatısı açılır ve karındaki yavrular uterus içinden dünyaya gelirler.

Normal doğum sırasında kedilerin doğurma süresi ortalama 20-25 dakikadır. İlk yavru doktuktan sonra diğer yavrular da düzenli aralıklarla dünyaya gelirler.

Doğum Öncesi Kediler Nasıl Beslenmeli?

Hamile kedilerin bazı farklı besin takviyeleri kullanmaları gerekebilir. Bu dönemde kedilerin protein ve mineral alması gereklidir. Doğumdan önce veteriner ile kedilerin beslenmesi hakkında bilgi almak iyi olacaktır.

Hamilerin kedilerde kaliteli yaş maya kullanımı gerekmektedir. 1 yaşından küçük Kitty markalı protein oranı yüksek mamalar önerilmektedir.

ÖNERİMİZ  Ahududunun Faydaları Nelerdir?

Hamile kedilerde beslenmeye dikkat edildiğinde doğumun daha kolay olması sağlanmaktadır. Ayrıca doğumdan sonraki ilk 2 hafta annenin maması yavruların süt ihtiyacına uygunbelirlenmelidir.

Kedilerde Doğumu Geciktiren Durumlar Nelerdir?

  • Kedilerin vücutlarında yaşanan hormonal problemler kedinin doğum yapmasını geciktirebilir.
  • Kedilerin yaşadığı beslenme problemleri kedinin doğum yapmasını geciktirebilir.
  •  Kedinin stres altında olması, stresli ortamda bulunması kedinin doğum yapmasını geciktirebilir.
  • Kedinin pelvis çatısının tam açılmaması kedinin doğum yapmasını geciktirebilir.
  • Kedi yavrularının büyüklükleri doğumu geciktirebilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir