Mango Nasıl Bir Meyvedir?

Mango Nasıl Bir Meyvedir?

Mango, anavatanı Hindistan olan, faydası saymakla bitmeyen tropikal bir meyvedir. Mango meyvesi, meyvelerin kralı olarak da adlandırılabilir ve dünya üzerinde en çok tüketilen meyvelerdendir. Mangonun tatlı ve aromatik tadı zihninizi yenileyerek, daha mutlu olmanızı sağlar. Bitkisinin çeşidine bağlı olarak mango çok değişik şekillerde ve büyüklüklerde bulunabilir. Hatta dünya üzerinde 1000 farklı mango tipi olduğu bilinmektedir. Olgun mango, kendine özgü tatlı bir koku yayar. Olgunluk seviyesi arttıkça meyvenin iç rengi sarıdan turuncuya döner. Mangoya dokunduğunuzda hafif yumuşaklık varsa yenilmeye hazır hale gelmiş, olgunlaşmış demektir.

Mango Nasıl Kesilir, Soyulur, Yenir?

Mango meyvesi enine değil boyuna ortadan ikiye kesilir. Bu şekilde kesildikten sonra çekirdeği rahatça meyveden ayrılacaktır. Geri kaçan çekirdek dokusu kaşık yardımıyla uzaklaştırıldıktan sonra yarım mango baklava dilimi veya kareler şeklinde meyve bıçağı ile dilimlenir.  Ayrıca mango bıçak yardımıyla boylamasına yapılan izler sayesinde kabukları muz soyar gibi soyulabilir. Meyve veya meyve suyu olarak tüketilebilir. Mangoyu meyve salatalarınıza, smoothielerinize katabilirsiniz.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mаngonun sаğlığа fаydаlаrı, içerdiği besin öğeleri, biyoаktif bileşimlerden ve liften kаynаklаnır.  Mаngo A, C ve E vitаminleri, potаsyum, kаlsiyum, mаgnezyum, bаkır ve fosfor minerаllerininden bol miktаrdа bulundurur. Ayrıcа аntioksidаnlаr, prebiyotik lifler ve diğer besin öğeleriyle doludur.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  • Kanserle Savaşır
  • Kolestrolü Düşürür
  • Cildi Gençleştirir
  • Görme Yeteneğini Geliştirir
  • Sindirime Yаrdımcı Olur
  • Cinsel Yаşаmı Güçlendirir
  • Hаfızаyı Güçlendirir
  • Vücudun Alkаli Orаnını Yükseltir
  • Sıcаk Çаrpmаsını Önler

Sıcak çarpmasını önlemek için, vücudunuzdaki sıvı seviyesini dengede tutmanız önemlidir. Potasyum bakımından zengin olan mango vücudunuzdaki sodyum seviyesini dengede tutar ve bu sayede vücudunuzdaki sıvı miktarı da dengelenmiş olur. Yaz boyunca olgunlaşmamış mangoları gün içerisinde tüketerek vücudunuzu soğutup, sıvı dengenizi sağlayabilirsiniz. Eğer olgunlaşmamış mango yiyorsanız, serinletme etkisini arttırmak için 1 saat boyunca mangoyu su içerisinde bekletin. Sıcak çarpmasını önlemek için sağlıklı bir mango içeceği yapabilirsiniz. 2 çiğ mangoyu 2 bardak su içerisinde yumuşayıncaya kadar kaynatın. Soğuyunca mangoları soyup içerisindeki posayı çıkarın ve bir bardak soğuk suya ekleyin. Biraz kaya tuzu ve şekeri tat katmak için koyabilirsiniz. Günde bir veya iki defa için.

ÖNERİMİZ  Katı Hindistan Cevizi Nasıl Kullanılır?

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir