Takı Ne Demektir, Takı Çeşitleri Nelerdir?

Takı Ne Demektir, Takı Çeşitleri Nelerdir?

Takı Nedir?

10.Takı ismi günümüzde bijuteri olarak adlandırılsa da  İnsanların aklına  takı denildiğinde genellikle mücevher gelir. Mücevher; altın, gümüş gibi değerli madenler ve elmas, zümrüt gibi değerli taşlar kullanılarak yapılan; genellikle vücuda veya elbiselere takılan; kolye, küpe, yüzük, broş, bileklik (bilezik), halhal, zincir, vb süs eşyalarına verilen addır. Çoğulu mücevherattır. Takılar günümüzde modanın vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Kadın ve takı ikilisi modanın vazgeçilmez unsurları olsa da, tespih, küpe, gözlük, çanta, şapka, kravat, kemer gibi erkek modasına uygun takılarda günümüzün erkek takıları olup, bunların bir kısmı aynı zamanda kadın takıları olarak da kullanılır.

Takılar Ne İçin Kullanılır?

İnsanlar takıları farklı amaçlar için kullanırlar:

  • Fonksiyonel; broşta olduğu gibi bir kıyafeti ya da toka da olduğu gibi saçı düzeltmek için; ya da saati öğrenmek için( kol saati)
  • Alyans gibi sosyal statü ve medeni halin belirlenmesinde
  • Etnik, dini ya da sosyal eğilimleri göstermek için (mesela taharetlenirken zor olmasın diye, alyansı sağ ele takmak gibi)
  • Tılsım koruması sağlamak için( muska gibi)
  • Sanatsal nedenlerle
  • Aşk, şans, yas gibi kişisel anlamı olan bir sembolü taşımak için

Takı Ve Mücevherler Hangi Malzemelerden Yapılır?

Elmas

Elmas ilk olarak Hindistandan çıkarılmıştır. 2005 yılında, Avustralya, Botswana, Rusya ve Kanada pırlanta taşı üretiminde birincil kaynaklar arasında yer almıştır.
İngiliz kraliyet mücevherleri 3,106.75 karat  olarak bugüne kadar bulunan(1905) en kaliteli kaba elmasların bir kısmını içerir. Şimdilerde ise evlilik yüzüklerinde kullanılıyor.

Kehribar

Kehribar ağaç reçinesinin zamanla sertleşmesiyle oluşan antik bir organik taştır. Taşın kehribar olarak sınıflandırılabilir olması için en az bir milyon yaşında olması gerekir. Yüzük, küpe gibi takı yapımında sıklıkla kullanmıştır.

ÖNERİMİZ  Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

Ametist

Ametist tarihsel kuvars ailesinin en değerli taşlarında biridir. Koyudan açığa değişen mor rengi hazine değerindedir. Ametist taşından yapılan takıların sağlık üzerinde çeşitli olumlu etkilere sahip olduğuna inanılır.

Yeşim taşı

Yeşim taşı en yaygın yeşil rengiyle bilinir ama aynı zamanda diğer renkleri de vardır. Asya kültürü, tarihi ve geleneği ile bağlantılıdır. Küpe ve kolye takılarının yapımında kullanılır.

Kuvars

Kuvars  çeşitli renk ve boyutlarda kristal taşlar ailesindendir. Tanınmış türleri arasında gül kuvars( hafif pembe renge sahip) ve dumanlı kuvars gelmektedir. Ametist ve sitrin gibi diğer değerli taşlar da aynı zamanda Kuvars ailesinden gelmektedir. Kuvars da keza takı yaparken kullanılan malzemelerdendir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir