Tavuk Fileto Nedir?, Tavuk Fleto Nasıl Pişirilir?

Tavuk Fileto Nedir?, Tavuk Fleto Nasıl Pişirilir?

Tavuk eti, hem fiyatının uygun olması, hem çabuk pişmesi ve hafif bir et olması sebebi ile çoğumuzun sevdiği ve çok tükettiği bir et türüdür. Tavuk etinin lezzetinin farklı olduğu, belirli kısımları vardır. Bunlardan bir tanesi, makalemize konu olan tavuk fleto diğer tabiri ile tavuk bonfile dir.

Tavuk Fleto Nedir? Tavuk Bonfile Nedir?

Tavukğun, kanat ve göğüs kısımlarının diğer adıdır. Yani kümes hayvanlarının göğsün iç kısmında bulunan kemiğe yakın kısmıdır.

Bonfile göğüsten kolay bir biçimde çıkarılır ve pişirmeden önce alınması gereken kıkırdak bir tendon içerir. Yani pişirmeden evel kıkırdak kısmını mutlaka almamız gerekir.

Tavuk Fleto, Tavuk Bonfile Nerelerde Bulunur? Nasıl Pişirilir?

Tavuk ürünleri satan bütün market ve kasaplarda bulunur. Farklı pişirme şekilleri mevcuttur. Mangalda Fırında Tavada hatta dilerseniz tost makinasında bile kolaylıkla pişirebilirsiniz. Lezzetine lezzet katmak için kekik, kırmızı biber, pul biber veya damak zevkinize göre çeşitli baharatlara bulayarak pişirmeniz mümkün.

  • Fırında 190 derecede 20 dakika pişirilebilir
  • Yüksek ateşte her yüzü 1 dakika olacak şekilde sotelenebilir
  • Kısık ateşte her yüzü 3 dakika olacak şekilde sotelenebilir
  • Yağda kızartılabilir
  • Haşlanabilir

Tavuk Fleto, Tavuk Bonfile Besin Değerleri Nelerdir?

Besin içeriği gayet zengin bir et türüdür.

110 gr lık porsiyonu 110 kalori içerir. Trans yağ bulunmaz doğaldır. toplamda 2 gr yağ, 84 mg kolesterol, 350 mg sodyum ve 1.1 gr karbonhidrat içerir

Taze tavuk fletosu, porsiyonda 20 gr protein içerir. Günlük demir ihtiyacının %5 ini ve günlük C vitamini ihtiyacınında %3 ünü karşılar.

TÜRKMEN MANTISI NASIL YAPILIR öğrenmek için TIKLAYIN

ÖNERİMİZ  Kışlık Domates Sosu Nasıl Yapılır?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir